^Powrót Na Góre
foto1 foto2 foto3 foto4 foto5

Najbliższe wydarzenia

No events

Reklama

Reklama Google

Rozbiór Piaseczna ?

URSYNÓW/PIASECZNO Kilka dni temu burmistrz Ursynowa Piotr Guział zaproponował korektę granic dzielnicy i przyłączenie do niej Julianowa i Józefosławia. Czy to pierwszy krok w kierunku wchłonięcia Piaseczna przez Warszawę?

 

Trzy dni temu burmistrz Ursynowa zaproponował przyłączenie do Warszawy Józefosławia i Julianowa, a także włączenie w granice Ursynowa północnej części Potoku Służewieckiego i Skarpy Ursynowskiej. Piotr Guział wyjaśniał, że składając propozycję wychodzi naprzeciw licznym postulatom mieszkańców tych miejscowości. 

 

Dlaczego chcą przejąć część Piaseczna?

 

Burmistrz Ursynowa chce „przejąć” około 10 tys. mieszkańców Józefosławia i Julianowa nie tylko po to, aby czerpać wpływy z podatków (około 15 mln w skali roku), ale też – a może przede wszystkim – po to, aby rozwiązać problemy podtopień, występujące na południu Ursynowa. Przyczyną tych podtopień są cofki wody z terenu Józefosławia i Julianowa, których przyczyną są niekonserwowane rowy melioracyjne. Przejmując ten system, Ursynów mógłby go zmodernizować.

Z tego samego powodu Ursynów chciałby wchłonąć Potok Służewiecki i Skarpę Ursynowską.

 

Korzyści dla mieszkańców

 

Oczywiście ewentualne przejęcie Józefosławia i Julianowa wiązałoby się również z korzyściami dla mieszkańców tych dwóch miejscowości. Pierwsza z nich to miejska strefa biletowa. Dziś mieszkańcy Józefosławia znajdują się w drugiej strefie i płacą za bilet miesięczny 156 zł. W pierwszej strefie płaciliby 90 zł. Pierwsza strefa oznacza także tańsze taksówki. Mówi się także o większych środkach na infrastrukturę oraz automatycznym wzroście cen nieruchomości.

Decyzję podejmie rada ministrów

Zmiana granic jest możliwa po przeprowadzeniu konsultacji z mieszkańcami i opiniach rad zainteresowanych gmin. Decyzję o formie konsultacji powinna podjąć rada miejska Piaseczna i rada m.st. Warszawy. Wiążącą decyzję dotyczącą zmiany granic podejmuje rada ministrów.

 

Co na to władze Piaseczna?

 

Propozycja burmistrza Ursynowa najwyraźniej sparaliżowała piaseczyńskich samorządowców. Burmistrz Zdzisław Lis i wiceburmistrz Daniel Putkiewicz dwa dni byli nieuchwytni. Starosta piaseczyński i jednocześnie sołtys Józefosławia Jan Adam Dąbek jeszcze w środę przyznał, że pierwszy raz o takiej inicjatywie słyszy, choć od kilku dni informacją żyły lokalne fora internetowe. - Niech burmistrz Guział powie co ma zamiar dla mieszkańców Józefosławia i Julianowa zrobić, wtedy będzie można ustosunkować się do tych rewelacji – mówił Jan Dąbek. Choć niedługo potem przesłaliśmy staroście szczegółowe informacje dotyczące propozycji, nie udało nam się uzyskać jego komentarza. 

- Pomysł przyłączenia Józefosławia i Julianowa do Warszawy ma dla nas charakter wyłącznie medialny - poinformowano nas nieoficjalnie w piaseczyńskim magistracie. 

- Zainteresowani przyłączeniem do Warszawy powinni zadać sobie pytanie jaki może być w przyszłości ich wpływ na decyzje władz stolicy i dzielnicy Ursynów – mówił tuż przed oddaniem numeru do druku wiceburmistrz Piaseczna, Daniel Putkiewicz. - Dziś z tego terenu pochodzi czteroosobowa reprezentacja w 23-osobowej radzie miejskiej. W 150-tysięcznym Ursynowie ich reprezentacja będzie pewnie o połowę mniejsza, a i tak kluczowe decyzje o inwestycjach zapadają nie w dzielnicach, a w Radzie Warszawy, gdzie w ogóle trudno mówić o reprezentacji osiedla. Czy burmistrz Ursynowa wie o potrzebnych nakładach inwestycyjnych Józefosławia i Julianowa? Czy będzie w stanie przekonać Radę Warszawy do skierowania dziesiątków milionów złotych na inwestycje w tereny peryferyjne dla stolicy?

Włodarze Piaseczna stoją na stanowisku, że Józefosław i Julianów na pewno nie pełnią w gminie roli peryferyjnej. Argumentują, że w ostatnich latach kosztem dziesiątków milionów złotych została wybudowana tam kanalizacja, został otwarty zespół szkół publicznych i uruchomiona komunikacja publiczna z Warszawą. Do 2015 roku ma zostać rozbudowana szkoła, co pochłonie blisko 12 mln zł. W tym roku kosztem blisko 2 mln zł zbudowana zostanie ul. XXI wieku, rozpocznie się też budowa chodników i ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Julianowskiej, co wraz z wykupami gruntów będzie kosztować gminę 5 mln zł. Również ponad 5 mln zł kosztować będzie przebudowa ul. Geodetów, a 1,8 mln zł – budowa ul. Cyraneczki. Setki tysięcy złotych pochłonie modernizacja systemu odwodnieniowego i bieżące utrzymanie dróg. 

 

Na razie to tylko plany...

 

Choć propozycja burmistrza Ursynowa wywołała wielkie poruszenie wśród mieszkańców, to do wcielenia jej w życie jeszcze daleka droga. Konsultacje, opinie, dyskusje – to wszystko może potrwać nawet latami. Najważniejsze w tej chwili wydaje się to, aby sami mieszkańcy zdecydowali, do którego obszaru miejskiego chcą należeć. Może warto byłoby zastanowić się nad zorganizowaniem w tej sprawie referendum. 

 

Artur Dębski,
poseł na Sejm RP, mieszkaniec Józefosławia

 

To bardzo ciekawa inicjatywa, na pewno warta rozważenia. Józefosław i Julianów są nieco zaniedbane, władze Piaseczna nie wykazują inicjatywy, aby więcej w te tereny inwestować. Mieszkańcy Józefosławia i Julianowa są dobrymi płatnikami podatków, dlatego powinni być traktowani sprawiedliwie. A czy są? Wystarczy porównać chodniki w Józefosławiu i np. w Zalesiu Dolnym. Przynależność do wielkiej metropolii stwarza większe możliwości zarówno teraz, jak i w przyszłości. Oznacza to także większe wydatki na infrastrukturę. 

 

Hanna Krzyżewska,
radna gminy Piaseczno, mieszkanka Józefosławia

 

Informację tę na razie traktuję jako ciekawostkę, a nie poważną propozycję. Moim zdaniem z przyłączenia Józefosławia i Julianowa do Warszawy byłoby więcej minusów niż plusów. Tam bylibyśmy tylko niewielką miejscowością na obrzeżach dużej metropolii, teraz jesteśmy liczącą się częścią Piaseczna z czterema głosami w radzie miejskiej. Oczywiście pomysł ten należałoby o wiele głębiej przeanalizować.

 

http://www.kurierpoludniowy.pl

Przedsiębiorcą Być!

Wydarzenie z cyklu „Przedsiębiorcą Być!” organizowane przez Fundację Twoja Inicjatywa!, zawita 17 listopada do Piaseczna. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno. Będzie to niepowtarzalna o...

przedsiebiorca byc 620x264
 

Młodzież na rynku pracy

Nowy projekt dla licealistów i gimnazjalistów “Młodzież na rynku pracy – Zdobądź Twój pierwszy płatny staż!” czyli jak spędzić fajne i pożyteczne ferie zimowe w Piasecznie.

plakat jpDo udziału w Projekcie &ldq... 

Dezerter „Większy zjada mniejszego”

Dez na 700 x300 PiasecznoNowa płyta Dezertera „Większy zjada mniejszego” zawiera 10 skondensowanych, mrocznych i niepozostawiających nikogo obojętnym utworów. Powstawała od stycznia tego roku, a została zrealizowana w lipcu przez Macieja Cieślaka w ...

 

LATO W MUZEUM REGIONALNYM

Muzeum Regionalne i Przystanek Kultury zapraszaja na Warsztaty

MUZEUM lato„PODRÓŻE W CZASIE – STAROŻYTNE CYWILIZACJE”

ZAJĘCIA WARSZTATOWE W GODZ: 11.00 – 13.00

22.07 – EGIPT

23.07 – GRECJA

24.07 – RZYM

2...

 

Rynek Muzyczny - Big Band „Dla Frajdy”

5 sierpnia – godz. 19.00 – Rynek, Pl. Piłsudskiego

Od maja do sierpnia, w piątkowe wieczory, zapraszamy na koncerty w ramach cyklu Rynek Muzyczny. Na scenie plenerowej Centrum Kultury w Piasecznie wystąpią grupy folkowe, jazzowe, blu...

 

Zakątek Kultury – Teatr Bajlandia "Gafy czarownicy Fafy"

5 sierpnia – godz. 17.30 – dziedziniec Przystanku Kultury, Pl. Piłsudskiego 9

W trakcie wakacji Centrum Kultury w Piasecznie przygotowało dla najmłodszych spotkania z bajką, przedstawieniem, książką lub animacją! Gościć będą ...
 

Muzyka Sfer

MuzykaSfer13 czerwca – godz. 20.30 - „Zakątek Kultury” - parking Przystanku Kultura

Muzyka Sfer to wyjątkowa kombinacja brzmienia gongów i mis dźwiękowych (nazywanych tybetańskimi) z muzyką elektroniczną; to...

 

Frog Race 2015

frogRace780x1505 września po raz siódmy zapraszamy do Żabieńca na skoczną imprezę dla całych rodzin pod nazwą Frog Race czyli (Żabi Wyścig) Każdy znajdzie dla siebie odpowiedni dystans, czy to w biegach dziecięcych na 100m w przypadku KRASNALI do ...

 

Koncert zespołu Łysa Góra

LysaGoraŁysa Góra

12 czerwca – godz. 20.00 – Rynek, Pl. Piłsudskiego, wstęp wolny

Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jedneg...


 

Posledne Decembrowe Dni

unnamed3.07 – godz. 20.00 – Posledne Decembrowe Dni
Rynek Muzyczny
Scena plenerowa na Rynku, Pl. Piłsudskiego
Wstęp wolny

POSLEDNE DECEMBROVE DNI /ostatnie dni grudnia/. Skład:  Fero - drums, Rudo - bass, Lubor - gitar, śpiew. Grają ...

 

Ostatnie Komentarze

 • Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie

  Adrienne
  I am now not positive the place you're getting your info, however great topic. I needs to spend some ...
   
 • Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie

  Fern
  But the Meta Description tag still holds good. YouTube is an authority website and Google usually ...
   
 • Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie

  Theron
  Because when it comes to online content writing, you always have to know a lot. Use the potency of ...

Logowanie

Gości

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2013. Moje Miasto Piaseczno Rights Reserved.